Tarihin akışını değiştiren salgınlar-2

Çiçek hastalığı başta olmak üzere sıtma, humma ve kolera gibi bulaşıcı hastalıkların Amerika kıtasını sardığı 15 yüzyıl, hastalık sonrası pek çok değişikliğe sahne oldu

Tarihin akışını değiştiren salgınlar-2
Ayşe Şeyma Arıkan - 18 Mayıs 2020

Dünya tarihinde salgın hastalıklar her zaman büyük dönüşümlerin habercisi olmuştur. Amerika kıtasının sömürge haline getirilmesiyle bölgeye yayılan çiçek hastalığı da dünyanın kaderini değiştirmiş olabilir.

ÇİÇEK HASTALIĞI

Kara veba sonrası yeni yerleşim yerleri arayan Avrupalılar, zamanla büyük gemiler inşa ederek deniz aşırı keşiflere çıktı. Amerika kıtasının keşfi ise büyük bir yıkımı beraberinde getirdi. Bölgede yaşayan binlerce yıllık yerli Aztek, İnka ve Maya halkları, sömürgecilerin taşıdığı yeni mikroplara bağışıklık gösteremedi. Avrupalıların bağışıklık kazandığı bu mikroplar, yerli halk için adeta bir biyolojik silah etkisi yaptı.

Çiçek hastalığı başta olmak üzere sıtma, humma ve kolera gibi bulaşıcı hastalıkların Amerika kıtasını sardığı 15 yüzyıl, hastalık sonrası pek çok değişikliğe sahne oldu. University of Colllege London’ın yaptığı bir araştırmaya göre bu hastalıklar, bölgedeki nüfusun 60 milyondan 6-5 milyona düşmesine sebep oldu.

Hayatta kalan az sayıda insan, toprak ve arazileri yeterince işleyemediği için neredeyse Kenya büyüklüğünde bir alan ormana dönüştü. Bitki dokusundaki bu muazzam büyüme, bölgede iklimin değişmesine sebep oldu. Bilim adamları bu iklim değişikliğinin volkanik patlamalar ve güneş aktivitelerinin azalmasıyla beraber dünyanın pek çok yerinde sıcaklığın düştüğü ”Küçük Buz Çağı” adı verilen dönemin başlamasına neden olduğuna inanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı