TÜBİTAK başkanı açıkladı, müjdeli haber haziranda

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüs tedavisine yönelik ilaç ve aşı çalışmalarıyla ilgili gelinen son durumu şu sözlerle duyurdu: "Haziran'da önemli müjdeyi paylaşmak istiyoruz."

TÜBİTAK başkanı açıkladı, müjdeli haber haziranda
Hanne Ballı - 11 Mayıs 2020

TÜBİTAK aşı çalışmalarıyla ilgili sevindirici bir gelişmeyi duyurdu. Toplamda 29 üniversite, 8 firma, 9 araştırma kurumunun yer aldığı 17 farklı proje yürütülürken, TÜBİTAK Gen Mühendislik Biyoteknoloji Enstitüsü’nde kurulan laboratuarda aşı ve ilaç çalışmaları yapılıyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, son gelişmelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu, “260’ın üzerinde araştırmacı şu an bulunduğunuz yerler gibi gece-gündüz hafta sonları da dâhil bu süreçte en hızlı ve en etkin bir şekilde çözüm üretmeye çalışıyorlar. İnşallah yaz aylarında bununla ilgili önemli bir aşamaya geleceğiz. Yani ilaç sunma noktasında. Bununla ilgili inşallah daha erkene de gerçekleştirme durumumuz var. Haziran ayında bununla ilgili kamuoyu ile bir müjdeyi paylaşmak isteyeceğiz, istiyoruz. Araştırmacılarımız bunun için çalışıyorlar.” 

8 farklı teknoloji ile aşı geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Mandal sözlerine şunları da ekleri,  “İlaçta hem kimyasal hem de biyoteknolojik olarak çalışıyoruz. Dolayısıyla tüm dünyada hangi tip yöntemlerle, teknolojilerle aşı geliştirilmeye çalışılıyorsa TÜBİTAK ve KOVİD-19 platformu altında gerçekleştirilen çalışmalar da tamamen dünyadakinin kesinlikle eksiği olan değil aynısı, hatta bazı alanlarda bazı kullandığımız teknolojilerde dünyaya da örnek olabilecek nitelikte. Burada tabii ki bizim için en önemli olmazsa olmaz ihtiyaç, gündem aşının bulunması. Ama aynı zamanda araştırmacılarımız gelecekte patentlenebilecek şekilde yeni bir yöntemle de aşı geliştirmeye çalışıyorlar.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı