Türkiye-İngiltere arasında tarihi anlaşma!

Türkiye-İngiltere arasında tarihi anlaşma!
Haber Merkezi - 29 Aralık 2020 Abone Ol

Türkiye ve İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması imzalandı. Önemini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Bugün, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri bakımından önemli ve tarihi bir günü yaşıyoruz.” diyerek duyurdu.

Ticaret bakanı konunun önemine dair şu açıklamayı yaptı: ”Serbest Ticaret Anlaşması, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek.

İş insanlarımız gönül rahatlığıyla bizim için her açıdan kritik bir pazar olan İngiltere ile ticaretlerini sürdürebilirler. Bugün iş insanlarımızın beklentilerini karşılamanın ve onlara verdiğimiz sözü yerine getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Anlaşma 1 Ocak 2021 tarihinde devreye girecek ve hiçbir süre kaybımız olmayacak. Taraflar olarak ‘tarifesiz’ STA hedeflemiştik, bu gerçekleşti. Anlaşma, tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: “İhracatımız 25 Aralık itibariyle 2020 yılı hedeflerinin üzerine çıkarak 166 milyar doları buldu. Bu vesile ile dış ticaretimiz açısından önemli bir müjdeyi sizle paylaşmak istiyorum. İngiltere’nin AB’den ayrılma takvimi perşembe günü başlıyor. Yapılan uzun müzakereler sonrasında İngiltere ile serbest ticaret anlaşması imzalama aşamasına geldik. Yarın bu anlaşmanın imzaları atılıyor. Gümrük Birliği Anlaşması’ndan sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktır” sözleriyle ilan ettiği anlaşmanın dünya ticaretinde de etkili olması söz konusu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir