Uzmanlar D vitamininin koronavirüse karşı koruyucu olabileceğini söylüyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği ile koronavirüse bağlı ölümler arasında bağlantı olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar D vitamininin koronavirüse karşı koruyucu olabileceğini söylüyor
Hanne Ballı - 21 Mayıs 2020 Abone Ol

Bilim insanları koronavirüs ile D vitamini arasındaki potansiyel bağı bir süredir araştırıyordu. Bundan kısa bir süre önce Trinity College Dublin tarafından yapılan bir araştırmada, D vitamini alan yetişkinlerde göğüs enfeksiyonu görülme oranının yarı yarıya düşüş gösterdiği belirtilmişti.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Nothwestern Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmayla beraber, yüksek ölüm oranlarının görüldüğü İtalya, İspanya ve İngiltere’deki ölüm vakalarında D vitamini oranının diğer ülkelere kıyasla daha düşük olduğu tespit edildi.

Araştırma sonucu yazılan raporda, araştırma grubu başkanı Vadim Backman şu ifadelerde bulunuyor, ‘’Analizimiz, Covid-19’a yakalanmayı engellemese de D vitamini yeterli hastaların ölüm oranlarının yarı yarıya daha düşük olacağını ve komplikasyonları azaltabileceğini gösteriyor.’’

Backman, D vitamini takviyesinin şimdilik yanlızca ek tedavi olarak kullanılabileceğini belirtti. Bununla beraber tüm insanları D vitamini almaya yönlendirmenin yanlış olacağını çünkü doğru kullanılmadığında yan etkileri bulunabileceğini de söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir