Uzmanlar Yunanistan üzerinden gelecek toz taşınımı konusunda uyardı

Türkiye’ye Yunanistan üzerinden gelecek olan çöl tozunun hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtildi.

Uzmanlar Yunanistan üzerinden gelecek toz taşınımı konusunda uyardı
Hanne Ballı - 18 Mayıs 2020

Konuyla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, çeşitli açıklamalarda bulundu.

Toros, rüzgarla beraber her yıl milyonlarca ton tozun farklı kıtalara hareket ettiğini söyleyerek “Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır.”dedi.

“ATMOSFER, DAHA KIZIL OLACAK”

Prof. Dr. Toros, her yıl Kuzey Afrika’dan esen rüzgarlarla gelen kum ve tozların yeryüzüne düşmesiyle bitkilerin temel besin ihtiyaçlarına katkı sağlandığını anlatarak, bunun da tarımda verimliliği yükselttiğini ifade etti.

Toros, çöl tozunun orman ile denizdeki canlı yaşamına da olumlu etkisinin olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Çöl tozları radyo iletişim kanallarını, hava ve kara ulaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca hava kirliliğinin artmasına neden olur. Çöl tozları atmosferdeki toz zerrecikleri ışığının kırılmasına ve yansıtılmasına sebep olmaktadır. Atmosferde toz fazla olduğunda gün doğumunda veya gün batımında atmosfer her zamankinden daha kızıl olmaktadır.

Ayrıca güneş ve ayın etrafında yay veya çember şeklinde hale oluşturarak ayrı bir görsellik katmaktadır. Ayrıca çöl tozları yeryüzüne bazen yağmurla düşebiliyor. Türkiye’de önümüzdeki günlerde yağmur beklenmediğini için çamur yağmuru olma ihtimali yok.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı