Yargıtay’dan maske cezasına dair ilginç karar!

Yargıtay’dan maske cezasına dair ilginç karar!
Haber Merkezi - 17 Aralık 2020 Abone Ol

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında vaka sayılarında artış yaşanması üzerine, tüm illerde maske takmak kanunen zorunlu hale getirildi. Kararla birlikte polis ekipleri ve bekçiler tarafından denetimler ve cezalar başladı.

Maske cezaları ile ilgili ise Yargıtay’dan emsal niteliğinde bir karar geldi.

Bolu’da Elif Nihan İşler isimli vatandaşı durduran bekçiler, kabahatler Kanunu’na aykırılıktan (maske takmamak) 392 TL idari para cezası kesti. İşler, maske takmanın zorunlu olduğunu bilmediğini, kendisine uyarıda bulunulmadığını savunarak cezaya itiraz etti.
Bolu Sulh Ceza Hâkimliği, İşler’in itirazını haklı bulup cezayı kaldırdı.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre durum üzerineAdalet Bakanlığı devreye girerek sulh ceza mahkemesinin maske cezasını iptal eden kararının kanun yararına bozulması için Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, 9 Kasım’da oy çokluğu ile Bakanlığın başvurusunu kabul etti ve Sulh Ceza’nın maske cezasını iptal kararını kaldırdı. Yargıtay, anayasa, Umumi Hızfısıhha Kanunu, İl İdaresi Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümleri kapsamında maske cezasını hukuki açıdan irdeledi.
Genel sağlığı tehdit eden tehlikeli durumun önlenmesi için valiler başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Meclisi’nin maske takma yükümlülüğü kararı alabileceği belirtilerek, maske cezası hukuki bulundu.

Yasaya uygun olması için, cezai işlem uygulanan cadde ve ana arterlerde tıpkı radar levhası gibi maske takılması için uyarı levha ve afişleri asılması gerektiği kaydedildi. Dosyada böyle bir ilanın yapıldığına dair bilgi ve belge bulunmadığı vurgulandı.

Yargıtay, polisin de maske takmayanlar hakkında idari para cezası kesemeyeceğini, polisin maske takmayan kişiyi belirleyip bunu tutanakla imza altına alarak ilgili il valiliğine göndermesi gerektiğini ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir