YEMEĞİN PÜF NOKTASI

Mutfağa yeni adım atanlara minik ama etkili tüyolar.

YEMEĞİN PÜF NOKTASI
admin - 7 Mayıs 2020 Abone Ol

Yemek yapmanın püf noktaları!

Yemekte ilk dikkat etmeniz gereken şey pişirme sırasıdır. Yapacağınız yemeğin malzemesinin pişirme sırasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Çoğu yemekte soğan önce pişirilmektedir. Bunu asla ve asla unutmayın. Ne kadar karamelize olursa yemeğinizin lezzeti o kadar artacaktır.

Fırın yemekleri tencere yemeklerine göre daha az sulu olmaktadır. Su oranı yapacağınız yemeğin cinsine ve malzeme miktarına göre ayarlanmalıdır. Yaptığınız yemek çok sulu olduğunda ya da çok susuz olduğunda hem görüntü açısından hem de lezzet açısından oldukça kötü olacaktır.

Bir yemeği öne çıkaran baharatlardır. Yemeğine göre kullanılacak baharatlar hayati önem taşır. Ayrıca pişirme süresi ve ısı yoğunluğuna çok dikkat edilmeli. Sürekli olarak yemeğinizle alakadar olursanız çok pişirmez ya da yemeği çiğ bırakmazsınız.

Yemek kombinini de es geçmemelisiniz kesinlikle. Yemeklerinizin birbirleriyle uyumu önemlidir. Sulu yemeklerin yanında pilav veya makarna mutlaka olmalı. Yemek kadar alternatif seçenekler de önemlidir. Salata veya cacık yemeğin ağırlığını hafifletir. Et yemeklerine mutlaka salata eşlik etmeli. Sebzeleriyse cacıkla taçlandırmalısınız.

Sıra geldi sunuma. Bu biraz yeteneğinizle ve zevkinizle alakalı bir durum. Ama final vuruşu sonuçta. Özenli yapılmalı emeğinizi öne çıkartabilmek için.

Eğer el lezzetiniz varsa ve püf noktalarına dikkat edip tecrübeleri dikkate alırsanız, sofraların yıldızı olmanız için hiçbir engel yok.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir