Yemen açlığın pençesinde! Durum daha da kötüye gidiyor!

Yemen açlığın pençesinde!  Durum daha da kötüye gidiyor!
Haber Merkezi - 21 Kasım 2020 Abone Ol

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, Yemen dünyanın büyük sıkıntıda. ABD, İran’a karşı yürüttüğü yaptırımlar ve kıtlık Yemen’deki İran yanlısı Husi hareketini kara listeye almayı düşündüğünü açıkladı. zaten zor durumda olan Yemen, bu gerçekleşirse açlıktan adeta kırılacak.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin Husilere yönelik tehdit açıklamasının ardından yaptığı duyuruda, Yemen’in dünyanın gördüğü en büyük kıtlık tehlikelerinden birini yaşamasına ramak kaldığını belirterek; “Etkili olan herkesi felaketi önlemek için bu konularda acilen harekete geçmeye çağırıyorum ve ayrıca herkesin halihazırda vahim olan durumu daha da kötüleştirebilecek herhangi bir eylemden kaçınmasını istiyorum” dedi. Guterres; “Acil önlem alınmazsa milyonlarca yaşam kaybedilebilir” şeklinde konuştu.

BM, Yemen’de halkın yüzde 80’inin yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı. BM Yardım Başkanı Mark Lowcock; bu sene yardım olarak ihtiyaç duyduğunun yarısından azını yaklaşık 1,5 milyar dolar aldığını belirtti. BM, geçen sene Yemen için 3 milyar dolar ödenek almıştı.

BM yetkilileri, koronavirüs sebebiyle daha da kötüleşen durumu kurtarmak için savaşı sona erdirilmesinin şart olduğunu ifade ediyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir