Araç sahiplerine dikkat etmeleri gereken bazı hatırlatmalar

Araç sahiplerine dikkat etmeleri gereken bazı hatırlatmalar
Editor - 19 Mayıs 2020 Abone Ol

Dünya çapındaki korona salgını bizleri evlerimize, arabalarımızı da garajlara mahkum etti. Uzun süre kullanmadığımız araçlarımızın akülerinin boşaldığı birçoğumuzun malumu. Bu sıkıntılı günlerde size hatırlatalım istedik. Ne de olsa mal canın yongasıdır.

Servisinize de danışıp akü kutup başını sökerek akünüzün boşalmasını engelleyebilirsiniz.

Fakat bunun için çok geç olmuş ve akünüz zaten boşalmışsa, anlık çalıştırma için takviye kablosuyla yardım alınabilir. Ve ardından aküye bakım yapılmalıdır. Ya da otomobilinizin çeşitli parçaları hava koşulları sebebiyle paslanmış olabileceği için sürtünme kuvveti artmıştır. Bu yüzden marş motoru, aracınızın çalışmasına yetecek hızda motoru çevirememektedir. Bu durumda, marş motorunu revizyon etmeniz gerekir.

Ayrıca uzun süre yatan arabalarda, aracınızın yakıtının içinde bulunması gerekli olan uçuculuk derecesi yüksek olan katkı maddeleri, uzun süre bekleme sonucunda azalmış olabilir. Bu yüzden ilk harekette tutulmayı sağlayacak olan karışımın olmaması sebebiyle, aracınızın yakıt deposuna taze benzin koymanız gerekir.

Motordaki piston parçaları arasında bulunan yağlar mumlaşarak sıkışma yaratmış olabilir. Siboplar, mumlaşma kaynaklı olarak açık vaziyette sıkışmış olabilir. Böyle bir durumda bezinle ısıtılarak çalışır hale getirilebilir.

Araç motorunun çalışmasında önemli olan şamandıra iğnesi veya platin gibi parçalar, yağ filmlerinin mumlaşması veya bulunduğu yerde paslanmış olması sebebiyle sıkışmış olabilir.

Yukarıda sayılmakta olan arızaların birçoğu çevre koşulları sebebiyle oluşmaktadır. Yani soğuk, sıcak, rutubet veya tuzlu su sebebiyle bu gibi sorunların oluşması söz konusu olabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir