Bahçeli’den AYM çıkışı!

Bahçeli’den AYM çıkışı!
Haber Merkezi - 1 Ekim 2020 Abone Ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son dönemlerde konu olduğul tartışmalara gündemden düşmeyen Anayasa Mahkemesiyle ilgili çıkışta bulunarak mahkeme yapısı hakkında; ”yeni hükümet sistemine uygun şekilde yeniden yapılandırılmalıdır” teklifinde bulundu.

Bahçeli, son zamanlarda aldığı kararlarla ortaya çıkan uyumsuzluklar sbebiyle Anayasa Mahkemesi’yle ilgili, “Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır.” dedi.

Bahçeli; “Türkiye’nin daha demokratikleşmesi, daha gelişmesi, bölgesinde ve küresel sistemde daha da etkili olması bir yanda TBMM’nin tarihsel gücüne, diğer yanda da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin müessir vasfına bağlıdır. Bugün ülkemiz devamlı tahkimi ve ikmali yapılan bir husumet cephesiyle karşı karşıyadır.
Milli güvenliğimizin sağlam esaslara bağlanmasının yanında, iç huzur ve istikrar ortamının kökleşmesi için bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi temel gündem olmalıdır. Bu maksatla da yeni hükümet sistemi Parlamenter Sistemin bütün kamburlarından, bütün bağlarından, bütün engellerinden ayıklanmalı, arındırılmalıdır. Nihayetinde hakim ve havi hukuk sistemi mutlaka ele alınmalı, darbe dönemlerinin ürünü ve mirası olan yargı müessesleri demokratik bir içeriğe kavuşturulmalıdır.”
dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir