Büyükçekmece’de kronomidler her yeri sardı

İstanbul Büyükçekmece Gölü civarında, akşam saatlerinde görülen sivrisinek yoğunluğu vatandaşı tedirgin etti.

Büyükçekmece’de kronomidler her yeri sardı
Hanne Ballı - 21 Mayıs 2020 Abone Ol

Havanın kararmasıyla ışıklı alanları saran “kronomid” isimli sivrisineklerle ilgili İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen açıklamada bulundu.

Belediyenin bölgede yaptığı ilaçlama çalışmaları yetersiz kaldı. Mahalle sakinleri kapı pencere açamaz olduklarını binlerce sineğin içeri dolduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Fatih Dikmen, “Ergin sinek olarak görülen çok kısa bir yaşamları olan bu kronomidler sudan çıktıktan sonra uçmaya ve çiftleşmeye başlar. İnsanları tedirgin edenler bu sineğin ergin formları. Gece veya belli saatlerde çıkmasının nedeni; ışığın bunları cezbetmesi. Işığın olduğu yere uçuyorlar. Hiçbir zararları yok. Sivrisinek gibi sokmuyorlar. Uçma dışında insana zarar vermiyorlar. Şikayetler; bulut olarak etrafı sarmaları” dedi.

Kronomidlerin bir iki hafta daha görülebileceğini söyleyen Dikmen, yoğun ilaçlamanın insan sağlığına zararlı olacağını, bunun yerine biyolojik yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir