Covid-19’ da gizli tehlike

Covid-19 nedeniyle maske artık hayatımızın bir parçası oldu. Ancak kullanımı konusunda yapılan büyük yanlışlar var. Bunlardan biri de burnun maske dışında kalması. Virüsün burun yoluyla vücuda girdiğini hatırlatan Dr. Sema Targıt Akbaşak, “Virüs, koku siniri yolu ile beyine ulaşıyor, merkezi sinir sistemi ve sinir-kas sistemlerini tutabiliyor. Bu da gizli bir tehlike oluşturuyor." dedi.

Covid-19’ da gizli tehlike
Haber Merkezi - 21 Mayıs 2020 Abone Ol

Pandemi sürecinde iki ayı geride bıraktık. Bu süreci ayakta geçirenlerde oldu bağışıklık kazananlarda. Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte normalleşme evresine girdik. Ancak maske ve bir buçuk metrelik sosyal mesafe hayatın bir gerçeğine dönüştü. Özellikle maskenin doğru kullanımı çok önemli. Çünkü hastalık her zaman belirti göstermeyebiliyor. Virüse yakalandığından haberi olmadan atlatanların bir kısmının beyin ve sinir sistemi tutulumuna uğrayabileceğini vurgulayan Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt Akbaşak, “Kişiler maske kullansalar bile burunları dışarıda oluyor.

Virüs burun yoluyla kolayca vücuda giriyor ve merkezi sinir sistemi ve/veya sinir-kas sistemlerini tutabiliyor. Hastalıktan hiç haberi olmadan geçirenlerin bir kısmı, beyin ve sinir sistemi tutulumuna maruz kalabiliyor. Bunların göz önünde tutulması çok önemli. Çünkü bu hastalık belirtileri sadece nörolojik hastalık zannedilip bulaşıcılığı devam etmekte olan kişilerin izole olmamasına sebep oluyor. Bu da gizli bir tehlike oluşturuyor.” dedi.

Yaşam alanlarındaki risklere de değinen Akbaşak, toplu yaşayan 20 metrekareye 10 nüfus düşen, doğru dürüst temizlik imkânı olmayan evler veya barınakların, esas tehlikeyi oluşturduğunu belirtti. Tuvalet temizliğinin de önemini belirten Akbaşak, evlerde dahil olmak üzere tüm kapalı mekanlarda tuvalet kapaklarının kapalı olması gerektiğinin atını çizdi ve ekledi: “Tuvalet kapağı aslında uçuşan damlacıkların yapıştığı yerdir. Bundan dolayı kapak ve etrafını çamaşır suyu ile yıkamalı, bol su ile durulamalıyız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir