Edgar Allan Poe’nun sanatın acıdan beslendiğini kanıtlayan başarı yolculuğu

Edgar Allan Poe'nun sarsıcı acılarla dolu ama bir o kadar da güçlü bir yol izleyebilmesini sağlamış olan hikayesi.

Edgar Allan Poe’nun sanatın acıdan beslendiğini kanıtlayan başarı yolculuğu
Özge - 10 Mayıs 2020 Abone Ol

Edgar Allan Poe’nun sarsıcı acılarla dolu ama bir o kadar da güçlü bir yol izleyebilmesini sağlamış olan hikayesi…

Edgar Allan Poe

Kuzgun, Gammaz Yürek, Anabel Lee gibi eserleri ile kendini tanıtmış olan Poe, sanatkar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Bir yaşındayken babası aileyi terk eder ve iki yaşındayken de annesini veremden kaybeder. Bu süreçle beraber, kendisi bir üvey ailenin yanında büyür. Gençliğinde çeşitli yerlerde askerlik yapar, askerden döndüğünde ise bir tartışma sonucu üvey babası onu evlatlıktan reddeder.

26 yaşındayken eşinin ailesinden evlenmek için izin aldığı bilinmektedir. Virginia, aslında Poe’nun kuzenidir ve evlendiklerinde henüz 13 yaşındadır. Aralarında 13 yaş olmasına rağmen arkadaşları her zaman aşklarının büyüklüğünden bahsetmiştir. Fakat kaynaklarda aralarındaki ilişkinin abi-kardeş ilişkisinden öteye gitmediği ve belli bir zamana kadar “gerçek bir evlilik” içinde olmadıkları da tartışılır.

Yaklaşık olarak 14 yıl sonra eşini veremden kaybeden Poe, kendini içkiye verir ; acısına katlanamaz. Eşinin vereme Poe’nun ihaneti üzerine yakalandığı da söylenmektedir. Çünkü Virginia ölüm döşeğindeyken Poe’nun flörtlerinden birini onu öldürmekle suçlar. Kuzgun, Annabelle Lee gibi şiirleri eşinin ölümü üzerine yazar.

Poe, 3 Ekim 1849 tarihinde sokakta berbat bir halde bulunur ve hastaneye kaldırılır. Ölüm nedeni “beyin iltihabı” olarak kayıtlara geçmiştir fakat bu sadece alkolizmin üstünü örten bir neden olarak kullanılmış olabilir. Gerçek ölüm nedeni bilinmez, hakkındaki tüm belgeler ortadan kaybolur. Hayatı da yazdığı hikayeler gibi gizemli bir şekilde biter.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir