Evcil hayvan beslemek psikolojimize ve sağlığımıza iyi geliyor

Yapılan pek çok araştırma evcil hayvan sahibi olmanın hem yetişkinlere hem de çocuklara pek çok fayda sağladığını gösteriyor. Bunlardan 7 tanesini sizler için derledik.

Evcil hayvan beslemek   psikolojimize ve sağlığımıza iyi geliyor
Hanne Ballı - 12 Mayıs 2020 Abone Ol
1-Sorumluluk

Evcil bir hayvanın ihtiyaçlarıyla ilgilenmek sorumluluk duygunuzu geliştirir. Her gün beslenmeleriyle ilgilenmek, gezmeye çıkarmak, oyun oynamak, eğitim vermek gibi görevler farkında olmadan hayatınızı şekillendirir ve sorumluluğunuzu artırır.

2-Mutluluk

Hayvanlarla vakit geçirmek vücudunuzda mutluluk hormonunun salgılanmasına sebep olur. Böylece daha az stresli ve daha mutlu hissedersiniz. Vücudunuzdaki bu değişim tansiyonunuzu düzenler ve kalp krizi riskiniz azalır.

3-Dostluk

Bir hayvanın arkadaşlığı iyi hissetmenizi sağlar. Mutsuz ve yorgun olduğunuz zamanlarda yaydığınız titreşimleri hisseder ve ruh halinizi değiştirmek için sizinle ilgilenirler. Bu sayede kendinizi yalnız hissetmezsiniz.

4-Duyarlılık

Evcil hayvan beslemek sizi daha iyi ve duyarlı bir insan haline getirir. Yapılan bir deneyde evcil hayvanlarla vakit geçiren mahkumların davranışlarında düzelme gözlemlenmiştir.

5-Sosyallik

Bir evcil hayvanınız varsa, onun sosyalliğini geliştirmek için diğer evcil hayvan sahipleriyle bir araya gelmeniz gerekir ve bu durum sizin de sosyalleşmenize katkı sağlar.

6-Sağlık

Kedi ve köpekler sahiplerinin sağlık durumunu önceden sezebilirler. Bu sayede erken teşhis ve tedavi şansınız olabilir ve hastalığın yaratacağı psikolojik sarsıntıdan kurtulmuş olursunuz.

7-Kondisyon

Sevimli dostlarınızın eğlendirmek ve gezintiye çıkarmak gibi ihtiyaçlarını karşılarken kendi günlük egzersizinizi de aksatmamış olursunuz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir