Hayatınızda ilk defa duyacağınız ilginç tarih bilgileri

Tarihin tozlu sayfalarında yer etmiş çok az bilinen ilginç bilgileri sizler için derledik.

Hayatınızda ilk defa duyacağınız ilginç tarih bilgileri
Özge - 22 Mayıs 2020 Abone Ol

1.Dünyanın en kısa savaşı ise İngiliz-Zanzibar Savaşı’dır.

İngiltere’nin dünyayı yönettiği, birçok ülkeyi sömürdüğü bir dönemde Afrika’nın doğusundaki Zanzibar adası stratejik olarak çok önemli bir noktadaydı ve İngilizler için çok kritikti.Birleşik Krallık ve Zanzibar arasında 27 Ağustos 1896 tarihinde olmuştur. Savaş sadece 38 dakika sürmüştür.

2.Albert Einstein’a İsrail’in ikinci cumhurbaşkanı olarak öneri gönderilmiş ancak teklif reddedilmiştir.

Albert Einstein

Yeni kurulan ve Avrupa tarafından kabul görülen İsrail devleti’nin ilk adımı, Yahudileri dünyanın dört bir yanından ülkesine toplamak oldu. Ardından ise tarihe geçecek bir adım atmaya karar verdi. Bilimsel çalışmaları ve zekasıyla ülkeye daha çok yarar getireceği düşünülen Albert Einstein’a cumhurbaşkanlığı teklifi götürdü. 

3.Napolyon’a tavşan saldırısı gerçekleşmiştir.

Napolyon

Tilsit Barış Antlaşması’nı görkemli bir şölenle kutlamak isteyen Napolyon, Başkonsolosu Alexandre Berthier’i görevlendirir.Bunun üzerine Napolyon’un gözüne girmek isteyen Berthier de açık öğle yemeği düzenlemeye karar verir. Birçok soylu ve üst düzey komutanında davet edildiği av partisindeki onur konukları ise tavşanlardı. Berthier kimi kaynaklara göre yüzlerce, kimi kaynaklara göre ise sayıları 3.000’i aşan tavşanı kafesler içinde İmparatorluk Sarayı’nın bahçesine getirmişti. Napolyon göğsünü gere gere  gezmeye başladığında – kunduzlar ve silah taşıyıcıları eşliğinde – tavşanlar kafeslerinden serbest bırakıldı ve avlanmaya başladılar.Bir süre sonra saldırgan hale gelen ve sayıca oldukça fazla olan tavşanların gazabına uğrayan Napolyon çareyi kaçmakta bulmuştur.

4.Karl Marx bir dönem New York Daily Tribune için muhabir olarak çalıştı.

Karl Marx

5.Çanakkale boğazını yüzerek geçmesi ile bilinen Lord Byron, üniversitedeki yurt odasında “evcil hayvan” olarak ayı besliyordu.

Lord Byron

6.İngiltere Kralı I.George aslında Almandı.

I.George

7.New Orleans’lı bir adam, Napolyon’u St. Helena Hapishanesi’nden kurtarabilmek adına korsanlarla anlaşmıştı.

8. Günümüzde Araplar tarafından kullanılan ve Arap rakamı olarak bilinen rakamları icat edenler esas olarak Hintli matematikçilerdir.

9.1173 yılında inşa edilmeye başlanan Pisa Kulesi, ilk beş yıl dik dururken, üçüncü katının tamamlanmasından sonra ağırlığından dolayı eğilmeye başlamıştır.

İtalyan vatandaşlarının oldukça şaşırdıkları bu durum araştırıldıktan sonra kulenin temelinde bulunan yoğun kil karışımının kuleyi tutmak için yeterince güçlü olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durum nedeniyle 100 yıl boyunca inşaatı durdurulan kule Cenova ile savaşın başlaması nedeniyle de uzun süre aynı şekilde kalmıştır.

10. Dünya tarihinin açıldığından bu yana aralıksız çalışan en eski meclisi İzlanda’ya ait. Meclis 930 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir