İlham Aliyev Karabağ’da Rus askeri gözlemci meselesi için şart koştu!

İlham Aliyev Karabağ’da Rus askeri gözlemci meselesi için şart koştu!
Haber Merkezi - 23 Ekim 2020 Abone Ol

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya’nın Dağlık Karabağ’a gözlemci yerleştirme fikrine cevaben; “Dağlık Karabağ’a gözlemci ve barış gücü gönderilmesine karşı çıkmıyorum. Ancak Bakü kendi koşullarını sunacak. Referandum ise olmayacak, bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bölgedeki durumu konuşmak için bir davet almadığını belirtirken. Dağlık Karabağ’a gözlemci ve barış gücü gönderilmesine ancak kendi koşullarının sağlandığı takdirde sıcak bakılabileceğini belirtti. Aliyev; “Uluslararası gözlemciler veya barış gücü temel ilkelerin bir kısmını oluşturuyor. Ama bu sonuncu kısımdır. Ele alınması gereken son konulardan biridir ve elbette iki taraf Azerbaycan ve Ermenistan uluslararası gözlemcilerin veya barış gücünün kim olacağına karar vermelidir” dedi.

Bu noktadan sonra Dağlık Karabağ’da referandum yapılmasına asla razı olmayacaklarını ilan eden Cumhurbaşkanı Aliyev; “Dağlık Karabağ’da referandum olmayacak. Biz müzakereler döneminde bunu kabul etmedik. Ve şimdi bölgenin büyük bölümünü geri almışken referandum söz konusu olamaz” dedi.

Bilindiği gibi Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Dağlık Karabağ için; “Karabağ sorununun askeri çözümü kabul edilemez. Rus askeri gözlemcileri sevk etme kararını vermek Bakü ve Erivan’ın”demişti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir