İran Esad’a ‘’Paramızı geri ver’’ diyor

İran Esad’a ‘’Paramızı geri ver’’ diyor
Haber Merkezi - 30 Mayıs 2020 Abone Ol

İran kadim bir devlet. Devletlerin de yöneticilerinden neş’et eden, erdemi, ahlakı, iyi ya da kötü niyeti olduğunu biraz araştırma ve tarih bilgisiyle kavramak mümkün. Bu tahlil neticesinde ulaşacağımız sonuçlardan bir diğeri şu ki; köklü devletler de hata yapar.

Suriye’de kazanan ata oynadığını zanneden İran, diğer etmenlerin de bir araya gelmesi sonucu fena halde sıkışmış durumda. Tahran milletvekili Haşmetullah Felahat Pişe hükümet politikasını eleştirerek, 20-30 milyar dolar civarında para harcadıkları Esad rejiminden bir fayda görmediklerini ifade ederek Esad’ın bu zararı tazmin etmesini talep etti.

Tahran Milletvekili Haşmetullah Felahat Pişe

Pişe basına verdiği demeçte; “İran, Esed’i iktidarda tutmak için Suriye kampanyasında 20 ila 30 milyar dolar harcadı. Hem de yaptırımlarla etrafımızın sarıldığı bir zamanda. Tekrar ediyorum, Suriye’ye 20 milyar ila 30 milyar dolar vermiş olabiliriz. Suriye’de 9 yıldır devam eden iç savaş boyunca İran, Esed rejimi için çok önemli bir müttefik oldu. Şii milis savaşçılarının, İran Devrim Muhafızları Corp (IRGC) komutanlarının, silahlarının ve teçhizatının ve Hizbullah gibi vekil gruplarının finansmanını bizzat karşıladı. Şimdi Suriye bu verilenleri iade etmek zorunda.” Diyerek dert yandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir