İstanbul’un lezzet durakları: Tarihi tatlıcılar

Her köşesinde başka bir iz ve hatıra bulduğumuz, köklü tarihi ve o tarihten miras kalan kültürüyle her sokağında bir sürpriz barındıran İstanbul’un küçük bir lezzet haritasını çıkaralım istedik. İlk durağımız kimi 30 kimi 50 kimi 100 yıllık geleneğe sahip İstanbul tatlıcıları.

İstanbul’un lezzet durakları: Tarihi tatlıcılar
Hanne Ballı - 10 Mayıs 2020 Abone Ol

1- Ali Muhiddin Hacı Bekir

Ali Muhittin Hacı Bekir Şekercisi

Renk renk akide şekerleri, lokumları ve çeşit çeşit drajeleriyle sadece vitrinine bakmak bile sizi çocukluğunuza döndürecek. 1777’den beri hizmet veren mekanın Eminönü ve Taksimde 2 ayrı şubesi bulunuyor.

2- Baylan

Hem Kadıköy hem de Bebek’te şubeleri bulunan, neredeyse 100 yıllık bir isim… Kup Gri’si tavsiye edilir.

Baylan Pastanesi

3- Savoy Pastanesi

1950’den beri Cihangir’de bulunan, kahvaltılarınızı, çay saatinizi keyiflendirecek çeşitli çörek, pasta ve tatlıların en güzellerini bulabilirsiniz.

Tarihi Savoy Pastanesi

4- Lebon Pattisserie

Tarihi 19. Yüzyıla dayanan ve zamanında şapkasız girilemeyen bir Beyoğlu pastanesi. Müdavimlerini sayarsak belki sebebi anlaşılır: Yahya Kemal, Namık Kemal, Ahmet Haşim… ve daha niceleri.

Lebon Pattisserie

5- İnci Pastanesi

Taksimin göz bebeği, profiterol denilince akla ilk gelen adres! 2012’de yer değişikliği yapmak zorunda kalsa da yine aynı kalan sıcaklığıyla unutulmayacak bir lezzet.

İnci Pastanesi

6- Fatih Sarmacısı

Fatih Sarmacısı

Fatih Camii’nin arka tarafında kalan bu küçük dükkanda, Fatih Sultan Mehmet’in her yemekten sonra mutlaka istediği o meşhur sarma tatlısını, hem de en güzel haliyle bulabilirsiniz.

Tarihi Tatlıcılar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir