Kafe ve restaurantlarda yeni dönem

Covid-19 tedbirleri kapsamında, kafe ve restorantların faaliyetleri, sadece paket servis yapmalarına olanak sağlayacak şekilde kısıtlanmıştı.

Kafe ve restaurantlarda yeni dönem
Haber Merkezi - 21 Mayıs 2020 Abone Ol

Dün akşam ise, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla, covid-19’a ilişkin kontrollü normalleşme sürecinde, İçişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği tarihte uygulamaya geçecek olan bir genelge yayımlandı.

Genelgede; normalleşme sürecinde, seyahat ve turizm faaliyetlerinin, sağlıklı bir şekilde yeniden başlatılması öngörülüyor.

Buna göre;
Tesis işletmecileri, tesisin tamamında, sosyal mesafeyi korumakla yükümlü olacak. Genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin bir sosyal mesafe planı hazırlayarak, tesise bu plan dahilinde misafir kabul edebilecek.

Misafirlere, tesise girişte, ateş ölçümü yapılacak ve 38° ve üzerinde ateşi olan misafirler tesislere alınmayacak. Tesis girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak ve girişte kullanılması zorunlu olacak. Tesislere maskesiz giriş yapılamayacak. Yanında maskesi olmayanlara verilmek üzere tesislerde maske bulundurulacak. Ödeme alanlarında kasa-misafir arasında göz hizasına kadar pleksiglas ya da benzeri bir koruma düzeni olacak ya da kasa personeli yüz koruyucu maske kullanacak. Vale hizmeti veren personel, her araç teslim alma-etme hizmetinden sonra el antiseptiği kullanacak. Genel tuvaletlerin giriş kapıları otomatik kapı şeklinde düzenlenecek ve el kurutma fanları kullanılmayacak. Kurulama için, tek kullanımlık kağıt havlular kullanılacak.

Genelgenin yürürlüğe gireceği tarihle ilgili, İçişleri Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir