Keçi sütü içeriğindeki bir madde koronavirüse iyi geliyor!

Keçi sütü içeriğindeki bir madde koronavirüse iyi geliyor!
Haber Merkezi - 2 Aralık 2020 Abone Ol

Türk bilim insanları, tüm dünyanın çare aradığı koronavirüs salgınına karşı umut olacak bir gelişmeye imza attı.. Keçi sütünün içindeki bir madde virüsten korunmada etkili oluyor. Prof. Dr. Tuğba Akbay, “Hastalanmadan önce böyle bir koruyucu protein elimizde varsa bunu bir şekil değerlendirmemiz gerekir” dedi.

Akbay; “Biz keçi sütü kaynaklı olan beta laktoglubin belli enzimlerle muamele ettikten sonra biyoaktif peptit dediğimiz parçaların koronavirüs üzerinde etkili olduğunu tespit ettik. Bunun üzerine bilgisayar aracılı programlarla virüsün bağlantı noktalarını, virüsün üzerindeki bağlama noktalarının hepsiyle etkileşime girdiğini tespit ettik” dedi.

 Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde bu sonuçların yayınlandığını belirten Prof. Dr. Akbay durumu; “Ancak yanlış anlaşılmalara karşı uyarmakta yarar var. Keçi sütündeki bu biyoaktif peptitler öyle alayım içeyim bir bardak sütle koronadan korunayım gibi bir mantık değil. Biz biyoaktif peptitlerimizi süt kullanarak elde ediyoruz. Çalışma Sağlık Bakanlığı’na sunacak” şeklinde ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir