Koronavirüs salgını sürecinde evde kalan vatandaşlara, Uzman Psikolog Mehmet Dinç’ten önemli uyarı geldi

Koronavirüs salgını sürecinde evde kalan vatandaşlara, Uzman Psikolog Mehmet Dinç’ten önemli uyarı geldi
Hanne Ballı - 10 Mayıs 2020 Abone Ol

Koronavirüs salgını sürecinde evde kalan vatandaşlara, Uzman Psikolog Mehmet Dinç’ten teknoloji bağımlılığına ilişkin uyarı geldi.

Aynı zamanda Yeşilay Başkan Vekilliği de yapan Dinç, “Böyle bir dönemde insanlar, kendileri için en kolay ulaşılabilir ve en çok eğlence verecek, streslerini azaltacak kaynaklara yöneldi. Bu sebeple şimdiye kadarki süreçte teknoloji kullanımının çok fazla olduğunu görüyoruz.” dedi.

Sürecin ilk zamanlarında insanların kendini teknolojiye vermesinin anlaşılır olduğunu ancak “insanın mevcut duruma ve dönemin içinde bulunduğu şartlara adapte olabilmesi için daha işlevsel davranışlarda bulunması” gerektiğini dile getirdi.

Gençlerle ilgili de sağlıklı ve dengeli bir yaşamın önemine dikkat çeken Mehmet Dinç, şu uyarılarda bulundu:

Teknoloji Bağımlılığı

 “Online oyunun bağımlılık yapma riski ve potansiyeli yüksek. Bağımlılık yaptığı zaman artık bu bir hastalık olarak ifade edilir. Bağımlılık da çok dirençli bir hastalıktır, hayattaki diğer fonksiyonları bitirir, götürür.”   “Oyun dediğimiz şey eğlence için yapılıyor. İnsan eğlenceye 12 saat ayıramaz, bu hayatın doğasına ters. 1-2 saati eğlenceye ayırıyorsak 4-5 saat gelişimimize ayıralım. İnterneti hayatımızdan çıkarmayalım ama 1-2 saat kullanımdan sonra kabiliyetlerimizi geliştirmek ve kendimize yatırım yapmak için çalışalım.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir