MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu açıkladı

N95 ve üzeri kalitedeki maskelerde kullanılan asıl filtre malzemelerinin yurt dışından geldi.

MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu açıkladı
Haber Merkezi - 18 Mayıs 2020 Abone Ol

MEMSİS Çevre Teknolojileri Araştırma Geliştirme Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, N95 ve üzeri kalitedeki maskelerde kullanılan asıl filtre malzemelerinin yurt dışından geldiğini belirterek, “Yüzde 100 yerli malzemelerden üretilen N95 ve üzeri kalitedeki maskelerin üretimi tamamlanmış bulunmaktadır. Ülkemizin de içinde olduğu bu zor anlarda, çok ciddi sayıda maske üretilerek, Sağlık ve Savunma Bakanlığı personellerimizin kullanımına sunulmuştur.” dedi.

Türkiye’de üretilen N95 ve üzeri kalitedeki maske filtrelerinin asıl filtre malzemelerinin yurt dışından geldiğini aktaran Koyuncu, bu malzemelerin Kovid-19 salgını ile birlikte yurt dışından ithal edilmesinde problemler yaşandığını söyledi. Fransa ve Almanya gibi ülkelerin uyguladığı maske filtre malzemesi ihracat yasağından dolayı filtre malzemesi getirilemediğini anlatan Koyuncu, yaptıkları çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“MEMSİS olarak, maske filtre malzemesi tedarik sıkıntısının önüne geçmek, ülkemizde N95 ve üzeri kalitede maske üretimi devam ettirebilmek ve ülkemizde başta doktorlar olmak üzere ön saflarda koronavirüs ile mücadele eden insanlara ürün temin edebilmek için ürün geliştirme sürecini tamamladık ve deneme ölçekli üretime geçmiş bulunmaktayız.

n95 Maske

Son ürüne dönüştürülmesi noktasında Gama Ar-Ge firmasıyla iş birliği sonrası uluslararası bütün standartlara uygun yüksek kaliteli yüzde 100 yerli malzemelerden üretilen N95 ve üzeri kalitedeki maskelerin üretimi tamamlanmış bulunmaktadır. Ülkemizin de içinde olduğu bu zor anlarda, çok ciddi sayıda maske üretilerek, Sağlık ve Savunma Bakanlığı personellerimizin kullanımına sunulmuştur.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir