Merkel, Rusya’yı siber saldırıdan sorumlu tuttu

Angela Merkel 2015 yılında Federal Meclisteki milletvekillerinin elektronik postalarının Rus bir bilgisayar korsanı tarafından siber saldırıya uğradığı yönünde Rusya’yı suçladı.

Merkel, Rusya’yı siber saldırıdan sorumlu tuttu
Haber Merkezi - 17 Mayıs 2020

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Federal Mecliste milletvekillerinin sorularını cevaplarken, 2015 yılında milletvekillerinin e-postalarının, özellikle Merkel’in iki e-postasının hedef alındığını belirtti. Bu e-postalardan belgelerin kopyalandığı tespit edilirken, Merkel’in adreslerinden de 16 GB’lık bilginin kopyalandığı ve muhtevasının 2012 ile 2015 yılları arasındaki yazışmaları içerdiğini belirtildi.

“Scaramouche” kod adını kullanan Dimitri Sergeyeviç Badin adlı bilgisayar korsanının bu siber saldırıyı geçekleştirdiği söylenirken, Merkel Rusya’nın bu olayla ilgisi olduğu yönünde güçlü kanıtlar bulunduğunu belirtti.

Gerçekleri çarpıtan bir strateji izlenildiğini belirten Merkel, “Bu tesadüf değildir, orada (Rusya’da) kullanılan bir stratejidir.”  şeklinde konuştu. Merkel, bu gibi durumların Rusya ile güvenilir iş birliğine zarar verdiğini de belirtti. Bunun dışında Almanya Şansölyesi, ‘’Elbette, Rusya’ya karşı her zaman tedbir alma hakkımızı saklı tutuyoruz.” ifadelerini de kullandı.

Ruslar sık sık siber saldırı marifetiyle uluslararası alanda faaliyet göstermekle suçlanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı