Rusya; BAE, Mısır, Fransa, Ürdün, Esed rejimi, İsrail ve Yunanistan’dan Hafter’e daha fazla destek verilmesini istedi

Rusya; BAE, Mısır, Fransa, Ürdün, Esed rejimi, İsrail ve Yunanistan’dan Hafter’e daha fazla destek verilmesini istedi
Ateş Ülgen - 24 Mayıs 2020 Abone Ol

Türk destekli meşru Libya Hükümeti Ordusu tam anlamıyla 7 düvele karşı destan niteliğinde başarılar elde ederken Putin duruma çok sinirlendi. Rusya; BAE, Mısır, Fransa, Ürdün, Esed rejimi, İsrail ve Yunanistan’dan Hafter’e daha fazla destek verilmesini istedi. Putin’in teröristlere en az 8 adet savaş uçağı gönderdiği haber alındı. 

Rus Pantsir Hava Savunma Sistemi’nin o hızla imha edilmesi Rusya’yı dünyaya rezil ederken, imha edilmiş sistemi görmek için insanların dört bir yandan akın etmesi Putin’i çılgına çevirdi.

Amerikan Bloomberg’e konuşan Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın açıklamasına göre, Rusya Hafter’e en az 8 savaş uçağı gönderdi. Suriye’deki Hımeymim hava üssünden kalkan Sovyet yapımı en az 6 “Mig-29” ve 2 “Su-24” savaş uçağını Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in emrine tahsis edildi. Buna güvenen Hafter hava birimleri Libya tarihinin en büyük hava saldırısını Türk mevzilerine başlatacaklarını ilan ettiler.

Türk Dışişleri bu küstahlığa karşı çok ağır bedel ödetileceğini, buna teşebbüs edilmesi durumunda Hafter unsurlarının meşru hedef ilan edileceğini duyurdu. Emperyal devletler ittifakına güvenip her defasında küstahlaşan Hafter yediği her darbe sonucu da ateşkes ve normalleşme istiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir