Van’dan kahvaltı günü

Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van kahvaltısını dünyaya tanıtmak amacıyla 7 Haziran'ın "Dünya Kahvaltı Günü" olarak kutlanması için çalışma başlattı.

Van’dan kahvaltı günü
Özge - 3 Haziran 2020 Abone Ol

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde, 2014 yılında 51 bin 793 kişinin katılımıyla “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekoru kırılmış ve Van bu yönüyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.

Şimdi de Van Kahvaltısını dünyaya tanıtmak amacıyla 7 Haziran’ın “Dünya Kahvaltı Günü” olarak kutlanması için çalışma başlattı.

Daha önce Türk Patent ve Marka Kurumundan (TPE) “Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi” alınmasını sağlayan TSO, 7 Haziran’da “Dünya Kahvaltı Günü” kapsamında düzenlemeyi planladığı festivali de koronavirüsü salgınına yönelik alınan tedbirler nedeniyle erteledi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, hedeflerinin, kentin en önemli kültürel değerini dünyada tanınır bir pozisyona getirmek olduğunu ifade etti. Kentte 6 yıl önce 51 bin 793 kişinin katılımıyla “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası”nı kurduklarını hatırlatan Takva, şunları ekledi:

“7 Haziran’ı festival havasında kutlamayı planlıyorduk. Yaklaşık bir yıldır bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Kahvaltı soframızı tüm dünya insanıyla paylaşmayı amaçlıyorduk. Pandemi süreci nedeniyle bu günü bir festival havasında kutlayamıyoruz. Biz de sosyal medya üzerinden yaptığımız kahvaltı paylaşımlarıyla projemizi geliştirdik. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve ilgili bakanlıklara her yıl haziran ayının ilk pazar gününün Dünya Kahvaltı Günü olarak ilan edilmesi için talepte bulunduk. Süreç devam ediyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir