Yeni Doğal Afet: Katil Arı!

Yeni Doğal Afet: Katil Arı!
Ateş Ülgen - 27 Mayıs 2020 Abone Ol

Çin kökenli katil arı Gal Arısı Yalova ve Bursa’dan sonra Düzce’de görüldü. Kestane ağaçlarının çiçeklerine yerleşerek kurumasını sağlayan kestane balı üreticilerinin ocağını batıran  Gal arısıyla mücadele için çözüm bekleniyor.

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Derneği Düzce Şubesi Başkanı Aykut Keleş, konunun fevkalade önem arz ettiğini ormanlarımızın kuruyup yok oalbieceğini söyledi. Keleş, “Gal arısının ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. İlk olarak Bursa taraflarında görünmeye başladı. Yalova, Kartepe ve bu bölgeye kadar geldi. Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülmeye başlandı.

Çin kökenli Gal Arısı – Katil Arı – Bursa, Yalova ve Düzce’de görüldü

Bize en büyük zararı, kestanenin çiçek açmasını engellediği için bal alma oranımız düşüyor. Bırakın bal almayı, yakın zamanda yiyecek kestane bile bulamayacağız. Bu olaya detaylı ve tam olarak el atılması gerekiyor. Buna karşı bir böcek türü geliştirildiğini duyuyoruz. Fakat bu böcek türü buna yetişemiyor. Gal arısı daha hızlı ilerliyormuş. Bekliyoruz, aksi halde ormanlarımız iyice kuruyacak” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir