Bestseller yazar Yuval Noah Harari’den koronavirüs yorumu

YUVAL NOAH BBC’YE KONUŞTU.

Bestseller yazar Yuval Noah Harari’den koronavirüs yorumu
Özge - 7 Mayıs 2020 Abone Ol

Sapiens, Homo Deus, 21.Yüzyıl için 21 Ders kitaplarının yazarı Yuval Noah Harari, BBC’ye verdiği röportajda korona virüse karşı mücadelede bugünkü tercihlerimizin, gelecekte de dünyayı şekillendirmeye devam edeceğini söylüyor.

“İnsanlığın elinde bu salgının üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğu her şey var. Orta çağda değiliz. Veba ile karşı karşıya değiliz. İnsanlar ölüyor ama bunun nedenini ve ne yapmak gerektiğini bilmiyor da değiliz. Çinli bilim insanları Sars-CoV-2 adı verilen yeni korona virüsün DNA dizilimini tespit etti. Birçok ülkede benzer araştırmalar yapılıyor.

Covid-19’un tedavisi henüz olmasa da araştırmacılar tıptaki son teknolojiyi kullanarak ve yeni buluşlarla aşı geliştirmek için önemli adımlar atıyor. El yıkama ve sosyal mesafe gibi yöntemlerin virüsten korunmaya ve yayılmasını önlemeye yardımcı olacağını biliyoruz.

Neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz ve onun üstesinden gelecek teknolojiye de ekonomik güce de sahibiz. Sorun, bu gücü nasıl kullanacağımızdır. Bu ise esas olarak siyasi bir sorundur.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir