İzmir Büyükşehir Belediyesi skandal bir organizasyona imza attı! Tahrik dolu girişim son anda engellendi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi skandal bir organizasyona imza attı! Tahrik dolu girişim son anda engellendi!
Haber Merkezi - 24 Aralık 2020 Abone Ol

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer , 16-25 Aralık tarihleri arasında belediyenin düzenlediği İzmir Mizah Festivali’nde Türkiye ve İslam düşmanlığı yapan ünlü saldırgan ve provakatör karikatüristler  Jean Plantu ve  Michel Kickha ‘yı ağırlayacağı afişle duyuruldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer’in Hz. Muhammed’e hakaret eden karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo isimli dergiye 2015 yılında sosyal medyadan destek paylaşımı yaptığı basında haber olmuş, haberler kamuoyunda infiale yol açmıştı. Dur durak bilmeyen CHP’li Başkan Soyer ve ekibi, belediyenin 16-25 Aralık arasında çevrim içi düzenleyeceği İzmir Mizah Festivali’ne Türkiye ve İslam düşmanlığı yapan ünlü saldırgan karikatüristleri davet etti. Etkinlikler İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İzmir Tube üzerinden de yayınlanacaktı.

Ancak halk, karikatür ve siyaset camiasından gelen şiddetli tepkiler karşısında geri adım atıldı. İki provakatörün katılacağı ”Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı söyleşinin iptal edildiği açıklandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşker iptali sosyal medya hesabından duyurdu.

Belediyenin yaptığı açıklamada; ”Bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin etkisiyle hoşgörü ve huzur ortamının baltalandığı” ifade edilerek: “Festival moderatörü ve festival yönetmeninin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir” denildi.

İptal üzerine kamuoyunda halkı din, dil, ırk hususunda bölüp ayrıştırma ve provakasyona sebep olabilecek bir kışkırtmanın da önüne geçilmiş olunduğu vurgulanarak kamuoyunun haklı tepkilerinin dizginlendiği yorumları yapıldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir