Libya Hükümeti Hafter’in petrol faaliyeti anlaşmasını tanımadı?

Libya Hükümeti Hafter’in petrol faaliyeti anlaşmasını tanımadı?
Haber Merkezi - 21 Eylül 2020 Abone Ol

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’a gönderdiği mektupta Halife Hafter’in petrol üretimi ve ihracatına yeniden başlanması konusundaki anlaşmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik ve darbeci Hafter arasında yapılan anlaşmanın Süheyrat Anlaşması’na ve yürürlükte bulunan yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak , konu ile ilgili soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Mişri, anlaşmanın Temsilciler Meclisi, Başkanlık Konseyi, Devlet Konseyi, ve Libya Merkez Bankasının kanuni yetkilerine karşı bir hak ihlali olduğunu kaydetti.

Petrolün 80’i darbeci Hafter milislerinin kontrolündeki bölgelerde bulunuyor. Darbeci Hafter, Meşru Libya hükümetine karşı petrolü koz olarak kullanarak ocak ayında terörle petrol tesislerini kapatarak Libya’nın ekonomisine bu güne kadar 10 milyar dolar zarar verdi.cuma günü yeniden açtığını bildirmişti.

Bilindiği gibi Darbeci Hafter’in sözcüsü Ahmed el-Mismari cuma günü Hafter’in petrol tesislerini tekrar açtığını duyurmasından sonra Başbakan Yardımcısı Muaytik ile petrol üretimi ve ihracatına ilişkin anlaştıklarını açıkladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir