Macaristan başbakanı Viktor Orban’dan sert çıkış

Macaristan başbakanı Viktor Orban, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve "Avrupa'da kurulmaya çalışılan imparatorluğun bir parçası olmayacağız" dedi.

Macaristan başbakanı Viktor Orban’dan sert çıkış
Hanne Ballı - 12 Mayıs 2020 Abone Ol

Başbakan Orban, devlet radyosu Kossuth’ta yaptığı haftalık konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Parlamentoda koronavirüs tedbirleri kapsamında kabul edilen yasa ile ilgili uluslararası kamuoyunda yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

Avrupa merkezli güç odaklarının, ulus devletler yerine Avrupa ülkelerini içinde bulunduran bir “imparatorluk” kurmak niyetinde olduğunu, Macar hükümetini ise buna karşı çıktığı için eleştirildiğini söyledi.

Macaristan’ın bu oluşumun içinde yer almayacağını vurgulayan Orban, şu ifadelerde bulundu, ”Avrupa’da imparatorluk inşa etmek isteyenler ulus devletler yerine imparatorluk düzenini, yani ‘Avrupa Birleşik Devletleri’ istiyor. Biz bunun bir parçası olmak istemiyoruz. Biz, Macaristan’ın Macaristan olarak kalmasını istiyoruz.”

Koronavirüs salgınıyla ilgili tedbir amaçlı hazırlanan ve parlamentoda kabul edilen yasaya muhalefet partileri “hükumete sınırsız süre boyunca her şeyi yapabilme gücü” verdiği gerekçesiyle destek vermemiş, uluslararası kamuoyunda Macar hükumeti sert eleştirilere maruz kalmıştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir