Önemli bir ders. Mavi ışık nedir zararları nelerdir

Telefon, tablet, bilgisayarlar gibi teknolojik aletler artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası. Teknoloji bağımlılığından duruş bozukluklarına kadar fiziksel ve psikolojik birçok hasarından bahsedilen bu cihazların doğru kullanımı ile ilgili uyarılar sık sık yapılıyor. Bu zararlardan biri de ekrandan yayılan mavi ışık!

Önemli bir ders. Mavi ışık nedir zararları nelerdir
admin - 7 Mayıs 2020 Abone Ol

EN BİLİNEN ZARARI: GÖZ YORGUNLUĞU VE AĞRISI

Hayatımızın parçası haline gelen teknolojik aletlerin ekranlarından yayılan etkin mavi ışığın gözümüzde yorgunluk, akomodasyon bozukluğu ve göz ağrısı yaptığı artık net bir şekilde biliniyor.

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.Dilek Uzer, akıllı cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın, gözün arka segmentinde yaşlılık pigmenti olan lipofuscin maddesinin birikimine yol açtığını ve bunun da uzun dönemde katarakt hatta makula ( sarı nokta ) dejenerasyonuna sebep olabileceğini belirtti.

BELİRTİLERİ NELER?

Yapay ışıklardan ve cihaz ekranlarından yayılan mavi ışığın retina üzerinde oksidadif etkisi olduğunu söyleyen Dr. Dilek Uzer, mavi ışığa maruz kalmanın kısa sürede bulanık görme, baş ve göz çevresi ağrısı gibi semptomlara, uzun dönemde ise makula dejenerasansına (sarı nokta hastalığı) sebep olabileceğine dikkat çekti.

“Mavi ışık, hem uyku düzenini sağlayan hem de anti-aging hormonu olan melatonin hormonunun salınımını etkileyip bozar. Bu nedenle düzensizliğine de sebep olur. Ayrıca yine yapılan çalışmada kortizol salınımını arttırdığı ve obezite ve kronik hastalıklara sebep olduğu sonuçlarla gösterilmiştir. Özellikle gece bu cihazların kullanımını azaltmak ve çocuklarda bunu kısıtlamak gerekiyor. Ayrıca mavi ışığı bloke eden gözlükler kullanılabilinir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir