Tatil rotalarının vazgeçilmez durağı: Karadağ

Karadağ, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve muhteşem deniziyle son dönemlerin gözde tatil mekanlarından.

Tatil rotalarının vazgeçilmez durağı: Karadağ
Hanne Ballı - 22 Mayıs 2020 Abone Ol

2006 yılında yapılan bir referandumla bağımsızlığını ilan eden Karadağ’ın, en büyük ekonomik gelir kaynağını turizm oluşturuyor. Denizi, doğası ve tarihi dokusuyla Balkanların en çok tercih edilen ve en güzel bölgelerinden biri olarak gösteriliyor. Seyahatlerde ise vize gerekmiyor.

Güneydoğu Avrupa’da yer alan bu Balkan ülkesi, Dalmaçya kıyılarının güneyinde yer alıyor. Son dönemde revaçta olmasıyla, Cruiseların yeni favori durağı, Kotor ise geleceğin Dubrovnik’i sayılıyor. Ülkenin bir diğer ismi olan Montenegro, İtalyanca Monte (dağ) ve negro (kara) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Pek çok dini ve etnik grubun bir arada yaşadığı ülkenin resmi dili ise Karadağca.

Macera turizminin çokça geliştiği ülkede kayak, bisiklet, tırmanış, yelken, rüzgar sörfü ve dalış gibi pek çok spor faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Turizmin merkezi Budva ve dünyanın en güzel 20 körfezi arasında yer alan Kotor’dur. Gitmek için en uygun zaman ise Adriyatik Denizine girebileceğiniz Mayıs ile Eylül arası dönemdir.

Karadağ mutfağı İtalya, Osmanlı, Bizans ve Macaristan mutfağıyla benzerlik göstermektedir. Türk mutfağından da oldukça etkilenilmiş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kacamak, civcara, japraci, restan ve cevapi en meşhur lezzetlerindendir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir