Türk tarihinde önemli bir yere sahip Kayı Boyu’nun bilinmeyenleri

Son yıllarda tanınırlığı artan Osmanlı'nın mensup olduğu Kayı Boyu ve IYI simgesi hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik

Türk tarihinde önemli bir yere sahip Kayı Boyu’nun bilinmeyenleri
Hanne Ballı - 30 Mayıs 2020 Abone Ol

Kayı kelimesi muhkem, kuvvet ve kudret sahibi anlamına gelmektedir. Kayı boyunun simgesi ise iki ok ve bir yay olarak bilinir. Kayı damgası üzerinde yer alan yay anayı, yayın iki yanında bulunan oklar da savaşçı Alpleri temsil etmektedir. Bununla ok yaydan çıktığında anadan doğan evlatların birer savaşçı olduğu ifade edilir.

Osmanlı’nın mensup olduğu Kayı Boyu Oğuzlar’ın 24 kolundan biri olan Bozok kolundan gelir. Babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han, bu boyun atası olarak bilinir. Gün Han ve Oğuz Han’ın ilk yerleştikleri yer Ahlat bölgesidir.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat, Kayı Boyu’nu göçebe hayat tarzlarından dolayı Halep, Karacadağ ve Viranşehir çevrelerine yerleştirmiştir. Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Bey’in babası Ertuğrul Bey ise Söğüt ve Domaniç bölgelerine yerleştirilmiştir.

Osmanlı’nın kuruluş döneminde balkanların fethinde büyük katkılar sunan Kayı Boyu, bu bölgede Vardar Ovası ve Kaza-i Cuma yörelerine yerleştirilmiştir. Anadolu’da ise Ankara, Çankırı, Eskişehir, Orhaneli, Isparta ve Burdur başta olmak üzere pek çok köye yerleştirilmişlerdir.

Sultan II. Murad, soyunun bu boya ait olduğunu vurgulamak için sikkelere IYI simgesi koydurmuştur. Sonraki dönemlerde sikkelerde görülmeyen bu simge, Kanuni dönemine kadar pek çok eşyanın üzerinde kullanılmıştır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir