Ramazan ruhunun gelenekleşmiş en güzel yansımaları

Ramazan Ayı Osmanlılar için öyle kıymetliydi ki hazırlıklara “üç aylarda” başlanır, Berat Kandilinden itibaren sokaklar dahi temizlenirdi. Osmanlı Döneminde, Ramazan ruhunun gelenekleşmiş en güzel yansımalarından birkaçını sizin için derledik.

Ramazan ruhunun gelenekleşmiş en güzel yansımaları
Hanne Ballı - 5 Mayıs 2020

Ramazan Ayı Osmanlılar için öyle kıymetliydi ki hazırlıklara “üç aylarda” başlanır, Berat Kandilinden itibaren sokaklar dahi temizlenirdi. Osmanlı döneminde, Ramazan ruhunun gelenekleşmiş en güzel yansımalarından birkaçını sizin için derledik:

Tembihname

Ramazan ayının gelmesiyle beraber, Osmanlı devleti halkını bu ay içerisinde nasıl davranması gerektiğiyle ilgili uyardığı bir tembihname yayınlardı. Bu tembihnameler hem Müslüman  hem de gayrimüslim halka hitap ederdi.

Zimem Defteri

Ramazan’da zenginler, kendi mahallelerindeki bakkal, manav gibi dükkanlara gider onların Zimem (veresiye) Defterinden rastgele sayfaları yırtar ve bu borçluların kim olduklarını dahi bilmeden borçlarını öderlerdi.

Diş Kirası

İftar vakti kapılar açık tutulur, gelen kesinlikle geri çevrilmezdi. İftarın ardından ev sahibi misafirlere “diş kirası” adı altında hediyeler sunardı. Özellikle ihtiyaç sahibi konuklara altın ve gümüş akçeler verilirdi.

Arife Çiçeği

Sabredemeyip bayramlıklarını arife gününde giyen çocuklara “Arife Çiçeği” denilirdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


reklam alanı
reklam alanı
reklam alanı