Türkiye’nin en huzurlu şehirleri

Cittaslow hareketi 30 ülkeye yayılmış durumda. Tam 264 farklı şehir sakin şehir unvanı taşıyor.Türkiye'nin sakin şehirlerini sizler için listeledik.

Türkiye’nin en huzurlu şehirleri
Özge - 30 Mayıs 2020 Abone Ol

Küreselleşme sürecini netleştiren kelimelerden biri olan hız, herkesin ve her şeyin hızlanmaya uygun bir yapıya
dönüşmesine neden olmuştur.

Bu hızlanma sürecinin ardından insanın ve gündelik yaşamın değişimine olan tepkiler ve alternatif çözüm yolları farklı farklı biçimlerde ortaya çıkmıştır.

Bu tepkilerden başlıcası Cittaslow hareketi 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkmıştır.“Citta” İtalyancada sakin, “slow” ise İngilizcede yavaş anlamına geliyor. Bu iki kelimenin birleşimi ile İtalya’nın Bra, Positano, Orvieto ve Greve in Chianti şehirlerinin belediye başkanları, Slow Food yani Yavaş Yemek felsefesini tüm şehre uyarlamaya karar vermişler. Greve in Chianti şehrinin o dönemki Belediye Başkanı Paolo Saturnini de bu harekete önderlik yapmış. Günümüzde cittaslow, 30 ülkeye yayılmış durumda. Tam 264 farklı şehir sakin şehir unvanı taşıyor.

Sıra Türkiye’nin sakin şehirlerine geldiğinde ise Türkiye’de 2020 yılında 17 tane sakin şehir unvanı taşıyan yer netleşmiştir.

İşte bu şehirlerimiz :

1- Seferihisar

İzmir’in bir ilçesi olan Seferihisar, 2009 yılında 70 kritere de uyum sağlayarak ülkemizin ilk sakin şehri oldu. Seferihisar’ın bu unvanı almasından sonra da tüm Türkiye cittaslow hareketiyle tanışmaya başladı.

2- Akyaka

Gökova Körfezi’nin doğusunda bulunan Akyaka, 2011 yılında sakin şehir unvanını aldı. Yemyeşil ormanlarla çevrili, Azmak Nehri’nin masmavi sularının sesiyle rahatlatıcı etkiye sahip Akyaka…

3- Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Çanakkale’nin ilçesi Gökçeada, 2011 yılında sakin şehir olmanın tüm kriterlerini karşılayarak bu unvana sahip oldu.

4- Yenipazar

Aydın şehir merkezine 40 kilometre uzakta olan Yenipazar’ın sakin şehir olarak tanımlanması 2011 yılında oldu. Madran Baba Dağı’nın eteklerinde yer alan Yenipazar’ın geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanıyor

5- Taraklı

Sakarya ilinin güneydoğusunda yer alan Taraklı, Geyve ilçesine bağlı kasaba iken 1987 tarihinde ilçe olmuştur. Dağlarla çevrelenmiş bir vadide konumlanan Taraklı, 2011 yılında Türkiye’nin sakin şehirleri arasına katıldı.

6- Vize

Kırklareli’nin ilçesi Vize, 2012’de cittaslow hareketini benimseyerek sakin şehir ilan edildi. Tarih boyunca birçok medeniyetin izlerini bıraktığı Vize, tarihi yapılarıyla ön plana çıkıyor.

7- Perşembe

Ordu’nun Perşembe ilçesi 2010 yılında cittaslow olmak için çalışmalara başlayıp 2012’de tüm kriterlere uyum sağlayarak bu unvana sahip olmuştur.

8- Yalvaç

Isparta’nın bir ilçesi olan Yalvaç, 2012 yılında sakin şehir ünvanına sahip yerlerimizden. Sultan Dağları’nın eteklerinde konumlanan Yalvaç’ın tarihi Neolitik döneme kadar uzanıyor.

9- Halfeti

Şanlıurfa ilinin bir ilçesi olan Halfeti ,sular altında kalarak bambaşka bir atmosfere bürünmüş olan yer, 2013 yılında sakin şehir oldu.

10- Şavşat

Karadeniz Bölgesi’nin doğu ucunda, Artvin iline bağlı olan Şavşat doğa ile bütünleşmiş görüntüsü ile karşımıza çıkıyor. 2015 yılında Türkiye’nin 10. sakin şehri oldu.

11- Uzundere

Erzurum ilinin bir ilçesi olan Uzundere, 2016 yılında sakin şehir seçildi.Uzundere sınırları içerisinde bulunan Tortum Şelalesi, ülkemizin en büyük şelaleleri arasında bulunuyor. 

12- Göynük

Bolu’nun ilçesi olan Göynük, 2017 yılında sakin şehirler arasına katıldı. Göynük hafta sonu kaçamağı yapmak, şehirden uzaklaşmak isteyip de günü birlik gidilebilecek bir yer arayışına girenler için harika bir rota.

13- Gerze

Sinop iline bağlı olan Gerze, TUİK verilerine göre Türkiye’nin en mutlu şehri seçilen ,2017 yılında da sakin şehir kriterlerine uyumluluğu ile tatilcilerin gözde mekanı haline gelmiştir.

14- Eğirdir

Isparta’nın en güzel ilçelerinden biri olan Eğirdir, 2017 yılında sakin şehir ünvanına sahip oldu. Göller Bölgesi olarak adlandırılan bölgenin en önemli noktası Eğirdir sayılıyor çünkü Türkiye’nin 4. büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü burada bulunuyor. 

15- Mudurnu

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Mudurnu, 2018 yılında Bolu’nun ikinci ve Türkiye’nin 15. sakin şehri oldu.

16- Köyceğiz

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, sakin şehirler arasına 2019 yılında girdi.Huzurlu yapısı ile turistlerin uğrak yeri olmayı başarmıştır.

17- Ahlat

Bitlis’in ilçesi olan Ahlat, 2019 yılında Türkiye’nin 17. sakin şehri oldu. Van Gölü’ne kıyısı olan Ahlat’ta Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden eserler tarihe ışık tutuyor. Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir