Yeni Zelanda’da seyahat edilebilecek yerler

Büyük Okyanus’un güneyinde bir çok adadan oluşan Yeni Zelanda, birçok seyahat severin hayallerini süsleyen bir ülke.Ülkenin yerlileri olan Maoriler Yeni Zelanda’yı kendi dillerinde Aotearoa yani “Uzun Beyaz Bulut Ülkesi” olarak tanımlarlar.

Yeni Zelanda’da seyahat edilebilecek yerler
Halide Nur Karadeniz - 20 Mayıs 2020 Abone Ol

Waitomo Mağaraları

Kalker mağaralarıyla kuzey adasının en gözde turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Waitomo bölgesi, üç büyük ve üç yüzü aşkın küçük mağaraya sahip. Aranui, Ruakuri ve Glow-worm mağaraları büyük olanlar. Mağaraların iç dokusu pembe, soluk kahverengi ve beyaz tonları ile etkileyici kireç taşı oluşumlarını sunuyor.

Fiordland Milli Parkı

Ülkenin güney adasının en batısında, teknoloji ve vahşi yapılaşma tehdidinden uzak bir bölge. Milford Sound, Fiordland’daki en önemli cazibe merkezi. Buzul tarafından yaratılan gerçek bir fiyort olan Milford Sound’da gemi turuna katılarak şelaleleri izleyebilir, yunuslar ve penguenleri görebilirsiniz.

Sutherland Falls, 580 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelaleleri arasında yer alıyor. Yerli halk Maorilerin Ta Taea’nın Beyaz İpliği olarak adlandırdığı şelalede suyun sesi o kadar yüksek geliyor ki sanki üzerinizde bir uçak var zannediyorsunuz.

Tongariro Doğal Parkı

Yeni Zelanda’nın ilk ulusal parkıdır ve Kuzey Adası’nın merkezindedir. Parkın ekosistemi göller, aktif volkanlar, ormanlar ve yaylalardan oluşuyor.

Yüzüklerin Efendisi’nden sahnelerin çekilmiş olması nedeniyle, film meraklıları ulusal parka akın ediyor

Napier

Kuzey adasında bulunur. Ülkenin en popüler sahil beldelerinden biridir. Şehirde ülke çevresindeki zengin sualtı yaşamına tanık olabileceğiniz Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Akvaryumda kaplumbağa, timsah ve onlarca farklı deniz canlısı bulunuyor.

Franz Josef Buzulu

Güney Adası’nın batı sahilinde yer alan Glacier Country, Westland Milli Parkı’na ev sahipliği yapıyor. Bu milli park, Yeni Zelanda’nın en önemli iki buzulunu görebileceğiniz yer. Franz Josef Glacier ve Fox Glacier buzullarının bulunduğu vadide yürüyüş ve helikopterli turlar yapılıyor.

Adalar Koyu (Bay Of Islands)

Yeni Zelanda’daki en popüler tatil yerlerinden biri. Koy, 144 ada ve harika kumsallardan oluşuyor. Yelkenli yatların rotasında yer alan Adalar Koyu’nda balina, penguen, yunus ve kılıçbalığı da dahil olmak üzere deniz hayatının çeşitliliğine tanık olabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir