Gazeteci Kübra Par İlber Ortaylı’nın sunucuya yönelik tavrını yorumladı! ”Biraz densizlik etmiş”

Gazeteci Kübra Par İlber Ortaylı’nın sunucuya yönelik tavrını yorumladı! ”Biraz densizlik etmiş”
Haber Merkezi - 29 Aralık 2020 Abone Ol

Tarihçi İlber Ortaylı’nın Sunucu Cansu Canan Özgen’e yönelik günlerdir gündem olan tavrı konusundaki tartışmalara gazeteci Kübra Par ‘da katıldı.

Sosyal medyada tepki alan ve, hafiflik, şımarıklık, yaşlı taşkınlığı hatta taciz olarak bile tanımlanan davranış, katıldığı yayın biterek vedalaştıktan sonra kameranın kapandığını sanan İlber Ortaylı’nın sunucuyu kast ettiği anlaşılarak: ”Maşallah şuna bak!” demesi şeklinde gelişmişti. Maşallah gayet edalı içi dolu ve şuh biçimde çıktığı için tepkilere neden olmuştu.

İşte bu tartışmalar köşe yazısıyla gazeteci Kübra Par’da dahil oldu. Par konu hakkındaki yazısında şöyle diyor:

İlber Ortaylı’nın verdiği bir röportaj sonrası yayının bittiğini zannederek Cansu Canan Özgen’e “Maşallah, şuna bak” demesi konuşuluyor iki gündür.

Kimileri normal karşılıyor, kimileri Ortaylı ile alay ediyor, kimileriyse “Bu düpedüz tacizdir” diyor.

Tepkiler kendisine sorulunca “Vallahi ben çok akıllı, güzel ve kendini geliştirmiş buluyorum yayın yaptığım hanım kızı. Hakikaten de maşallah. Güzel olduğu zaten belli. Giyimi, makyajı, duruşu, soru soruşu, konuya hâkimiyeti, Türkçeyi doğru ve güzel kullanışı… Buna tabii ki maşallah denir. Başka ne denir?” demiş…

İlber Hoca işin içine güzelliği, giyimi, makyajı falan katmasaydı, “Konuya hâkimiyetine, Türkçeyi doğru ve güzel kullanışına maşallah dedim” demekle yetinseydi “Hey maşallah ufaklığa da bakın hele” der gibi şefkatli bir yaklaşım sergilediğine kendimizi inandırabilir ve meseleyi sonsuza kadar kapatabilirdik.

Fakat güzellik vurgusu yapınca niyetini sorgulayanlara açıkça malzeme vermiş oldu.

Peki bu sözler için Ortaylı’ya ‘Tacizci’ diyebilir miyiz?”

Hayır, çünkü taciz etmek amacıyla Cansu’nun yüzüne söylemiyor, yayının bittiğinin farkında değil, kimsenin duymadığını zannediyor, aklından geçenler dilinden dökülüveriyor…

Ağır cinsellik içeren bir söz de yok…

Kısacası “Biraz densizlik etmiş” deyip geçebiliriz.

Fakat şunu da düşünmeden edemiyorum; eğer ki bu sözleri ilminden dolayı büyük saygı duyduğumuz İlber Hoca değil de bir başkası söylemiş olsaydı, hele de o kişi ‘hacı-hoca’ biri olsaydı bu kadar hoşgörülü davranır mıydık?

Ya da yolda bir kadının arkasından bakarak mırıl mırıl konuşup duyulmadığını zanneden bir adamın yaptığına “Bu taciz değil” der miydik?

Yanıtını hepiniz biliyorsunuz…
TOPLAM 2 YORUM VAR
  1. Gulhan dedi ki:

    Kübra hanım İlber Ortaylı hocanın söyledikleri asla taciz sayılmaz. Taciz konusu arıyorsanız din okul ve yurtlarına bakın. Büyük birini karalamak sizleri yuceltmez.

  2. Taner dedi ki:

    Ağzı olan konuşuyor arkadaş. Ağzınızdan bir düşürmediniz dini Allahın cezaları. “Modern” CHP yi görüyoruz işte tecavüz haberleriyle çalkalanıyor ortalık! Yemin ediyorum gerizekalılık😂😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir